Bumerang - Yazarkafe

Hamilelikte Diyet Listenizde Mutlaka Olması Gerekenler

Yazı İçi Başlık Altı
 Hamilelikte Diyet Listenizde Mutlaka Olması Gerekenler
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Hamilelikte beslenme hem anne hem de bebek için çok önemli bir olaydır çünkü bebek, annenin beslenmesinden doğrudan etkilenir. Bu nedenle anne adayı sağlıklı beslenmeye ve bol su tüketmeye çok dikkat etmelidir.

Anne adayı hamilelik dönemi boyunca sağlıklı beslenirken, bir yandan da kilosuna dikkat etmelidir çünkü annenin çok fazla kilo alması, bebeğin gereğinden fazla kilolu doğmasına sebep olur. Ayrıca hamileyken alınan kilolar doğum sonrasında psikolojik açıdan anneyi mutsuz edebilir. Uzmanlara göre gebelikte kadınların kilo alma seviyesi 9-11 kiloyu geçmemelidir. Çok fazla kilo aldığını düşünen anne adayları gebelik diyeti de uygulayabilirler.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Hamilelik diyetinde mutlaka bulunması gereken besinler şunlar:

Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebze tüketimi normalde olduğu gibi hamileliktede çok önemli. Her gün öğünler arasında meyve ve sebze yemek hem gerekli vitaminlerin alınmasını sağlayacak hem de sıvı tüketimine yardımcı olacaktır. Ayrıca kurutulmuş sebze ve meyveler de tüketilebilir. Vücudun şeker ihtiyacı tatlı meyvelerle karşılanabilir fakat doğal şeker kaynakları çok fazla alındığında kan şekerine olumsuz etkilere yol açabilir. Bunun için meyve tükenimini abartmamak gereklidir. 

Tahıllar

Özellikle kahvaltıda bol bol tahıl almak çok önemli. Ekmek, kraker, makarna ve kahvaltılık tahıllar hem sağlıklı beslenmek hem de diyet için çok önemli besinlerdir. Öğün başı tüketilecek 1-2 dilim kepekli ekmek yeterli olacaktır. Kahverengi pirinçler de diyet listesine eklenebilir.

Süt ürünleri

Diyet yaparken bebek ve anne için kalsiyum ihtiyacının da karşılanması çok önemli. Bunun için diyette mutlaka günde en az bir dilim peynir bulunmalı. Bunun yanında bol bol yoğurt tüketilmeli. Yemeklerin yanına cacık veya ayran da faydalı olacaktır. 

Protein açısından zengin besinler

Bol bol protein almak zayıflamanın habercisi değil fakat diyet yaparken protein içeren besinlerin mutlaka tüketilmesi gerekiyor çünkü protein, beyin ve kalp için önemli olduğu gibi bebekte de organların oluşmasına yardımcı oluyor. Gebelik diyetinde mutlaka bulunması gereken protein sağlayıcı gıdalar şu şekilde; yağsız et, tavuk, balık, kuru fasulye, bezelye, yumurta ve fındık.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap