Bumerang - Yazarkafe

Hamilelikte Asla Tüketmemeniz Gereken Ürünler

Yazı İçi Başlık Altı
 Hamilelikte Asla Tüketmemeniz Gereken Ürünler
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Hamilelik aynı zamanda yeni bir hayat düzenine geçiş demek. Günlük rutinlerinize ve beslenmenize yeni düzenler getirmeniz gerekir. Özellikle hamilelikte beslenme çok önemlidir çünkü anne adayının tükettiği her şey aynı zamanda karnındaki bebeğin gelişimine ve sağlığına etki eder. Bunun için gebelikte tüketilmesi gereken gıdalar olduğu gibi uzak durulması gereken gıdalarda var.

İşte, hamilelikte uzak durmanız gereken o gıdalar:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Çiğ ya da Az Pişmiş Et ve Balık Ürünleri

Pişmemiş ya da az pişmiş et ürünlerinden de bu dönemde uzak durmalısınız çünkü az pişmiş etler, toksoplazma riski taşır. Et ve tavukları, hiç pembelik kalmayana kadar pişirmelisiniz. Salam, sosis, pastırma gibi hazır ve işlenmiş ürünlerden de uzak durmalısınız. Deniz ürünleri için de aynı şey geçerli, midye, istiridye ve karides gibi kabuklu deniz ürünlerinin yanında suşi de bu dönemde kesinlikle önerilmiyor.

Ayrıca kılıçbalığı, köpekbalığı, kuzgun ve uskumru gibi balıklar fazlaca civa değerine sahiptir. Yüksek civa oranı, gelişmekte olan bebeğin beyin ve sinir sisteminin normal seyrine müdahale eder. Bu nedenle balık seçimine de çok dikkat etmek gerekiyor.

Az Pişmiş Ya da Pişmemiş Yumurta

Hamilelikte tüketilmemesi gereken gıdaların başında az pişmiş yumurta var çünkü az pişmiş yumurta, salmonella denilen bakteriler yoluyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına sebebiyet verebilir. Ayrıca bu bakteri, gıda zehirlenmelerine de yol açabilir. Çiğ yumurta ile hazırlanan mayonez, krema ve dondurma gibi ürünlere bir süre ara vermek bebeğiniz için daha iyi olacaktır.

Pastörize Olmayan Süt ve Süt Ürünleri

Hamilelikte süt ve süt ürünleri tüketimi kalsiyum desteği için mutlaka gereklidir ancak bu ürünlerin pastörize olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Pastörize olmamış süt, peynir, küflü veya yumuşak peynirlerin içinde bulunan bakteriler, gıda zehirlenmesine yol açabilir ayrıca bu ürünlerde bulunan listeriosis ciddi sağlık sorunlarına ya da düşük yapma riskine sebep olabilir.

Konserve Gıdalar

Teneke kutulardaki astar, sıklıkla fetal endokrin aktiviteyi etkileyen Bisfenol A (BPA) içerir. Bunun yanı sıra, kalaylı yiyecekler uzun raf ömürleri nedeniyle çok yaşlı ve zararlı bakteriler barındırabilir. Bunun için hamileyken her şeyi taze olarak tüketmenizde fayda var.

Karaciğer

Karaciğer, içerisinde çok yüksek miktarda A vitamini içeren bir sakatattır. Gebelik döneminde fazla A vitamini takviyesi uzmanlar tarafından önerilmiyor bu nedenle karaciğeri gebelik döneminde tüketmemeye özen gösterin.

Çok Fazla Kafein

Kafein; grip ilaçlarında, alerji ilaçlarında, ağrı kesicilerde ve bazı diyet ilaçlarında bulunmaktadır. Güçlü bir etkisi olan kafein, hamileler için önerilmez. Tamamen yasak olmasa da aşırı dozda kafein bebeğin gelişimine olumsuz şekilde etkileyecektir. Bu nedenle kahve, çay, kola ve çikolatayı dozunda tüketmekte yarar var.

Alkol

Gebelik boyunca alkol tüketimi oldukça sakıncalı. alkol güçlü teratojen etkilere sahiptir ve bu nedenle düşük, bebekte gelişim geriliği, çeşitli baş-yüz gelişim kusurları ve zeka geriliği gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilir. Bunun için alkolü tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap