Bumerang - Yazarkafe

Geç Hamilelikte Görülen Rahatsızlıklar Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazı İçi Başlık Altı
 Geç Hamilelikte Görülen Rahatsızlıklar Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

35 veya daha üstü yaşlardaki hamilelik sürecine ileri yaş hamilelik denmektedir. Bu durum, genç yaşlarda gebe olan annelere göre çok daha hassas davranılması gereken bir süreçtir. İleri yaşlarda ortaya çıkan sağlık sorunları ve bebekte meydana gelebilecek gelişim bozuklukları, bu dönemde en çok sorun yaşanan durumların başlıca nedenleridir. Bu sebeple anne adayları bu süreci sürekli doktor denetiminde geçirmelidirler.

İşte bu dönemde dikkat etmeniz gereken başlıca rahatsızlıklar:

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Diyabet

İleri yaş hamilelikte diyabet ihtimali artmaktadır. Bunun için anne adayları bu konuda daha bilinçli olmalı ve daha hassas davranmalı. Diyabet, bebeğin oldukça iri doğma ihtimalini arttırırken ilk zamanlarda nefes darlığı, sarılık ve kan şekeri düşüşü gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden anneler hamilelik diyabetini önlemek adına önce sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya dikkat etmeli eğer ihtiyaç duyulur ise doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanmalıdır. Doktor kontrolü altında geçen bu süreçte tüketilen gıdalar konusunda çok dikkatli olunmalı. Yüksek lifli besin grubundan tam tahıllı ekmekler, portakal, kabuğuyla birlikte elma, bulgur, brokoli, ıspanak ve diğer koyu deşil yapraklı sebzeler tüketilebilir. Bunun yanında bol miktarda su tüketilmesi anne ve bebek açısından çok faydalı olacaktır.

Bu dönemde egzersiz yapmak ise çok önemlidir. Genç anne adaylarına göre düşük yapma ihtimali daha fazla olduğu için ileri yaş annelerde egzersizler bilinçli bir şekilde ve çok daha dikkatli yapılmalı. Ağırlıksız yapılan egzersizler, diyabet ihtimalini azaltacaktır. Günde 15-30 dakika hafif tempolu yürüyüşler veya yoga seansları da bu konuda anne adaylarına oldukça yardımcı olacaktır. 

Yüksek Tansiyon

Hamilelik öncesinde ya da hamilelik döneminde yüksek tansiyon sorunu olan annelerin özellikle stresli ortamlardan kaçınması gerekiyor. İleri yaş gebelik sürecinde yüksek tansiyon riskinin artmasından dolayı anne adaylarının sık sık istirahat etmeleri ve mümkünse gürültüsüz-stressiz ortamları tercih etmeleri çok önemli. Bunun yanında tuzlu yiyecekler ile alkol ve sigara kullanımından kesinlikle uzak durulması çok önemli. Eğer şikayetler artarsa mutlaka doktorunuza danışmalı ve sürece doktorunuzun denetimi altında devam etmelisiniz. 

Düşük Riski

Alkol, kafein ve sigara, bu dönemde anne adayları için oldukça tehlikeli. Her hamile bu üçlü konusunda çok hassas olmalı fakat 35 yaş sonrası hamilelik döneminde anneler bu konuda çok daha hassas olmalıdırlar çünkü anne adaylarının özellikle ilk 3 ay düşük yapma ihtimali, genç anne adaylarına göre daha yüksektir. Düşük riskini kuvvetlendiren ve sağlığa zararlı olan bu maddeler 35 yaş üzeri anne adaylarının kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap