Bumerang - Yazarkafe

Gebelerde En Çok Görülen Hastalıklar Ve Rahatsızlıklar

Yazı İçi Başlık Altı
 Gebelerde En Çok Görülen Hastalıklar Ve Rahatsızlıklar
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Hamilelikte hormonlarınızın normalden daha çok salgılanması ya da rahminizin genişlemesinin yol açtığı değişiklikler vücudunuzda farklı durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Gebelikte görülen hastalıklar ve bu hastalıklara karşı alabileceğiniz önlemler şu şekilde:

Kabızlık ve Hemoroid

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Sindirim sisteminin yavaşlaması ve büyüyen rahmin bağırsaklara baskı yapması hamilelikte kabızlık ihtimalini arttıran nedenlerdendir. Uzun süreli kabızlıklar, hamilelikte hemoroidi yani basuru tetikleyebilir. Dışkılama sırasında gelen, kısa süren kanamalar ve ağrılar hemoroidin en büyük belirtileridir. Kabızlık ve hemoroid birbiriyle bağlantılı hastalıklar olduğundan, kabızlık için önlemler almalı ve ek olarak lifi bol gıdalar ile bol sıvı tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kramplar, Uyuşmalar ve Karıncalanmalar

Hamilelik fiziksel olarak size bazı farklılıklar ve zorluklar getirir. Bebeğinizi rahminizde taşımanız bacaklarınıza hamilelik öncesi taşıdığınızdan daha fazla yük binmesine neden olur. Bu ağırlık, rahmin yaptığı baskı ve çeşitli mineral eksiklikleri nedeniyle gebelikte kramplar, karıncalanmalar ve uyuşmalar meydana gelebilir. Bu durumu; uzun süre hareketsiz oturmayarak, çok ayakta kalıp yorulmayarak, yatmadan önce bacaklarınızı gererek ve her gün yürüyüş yaparak azaltmak mümkün.

Sık İdrara Çıkma ya da İdrar Kaçırma

Gebeliğin ilk ve son 3 ayında görülen, durumlardan biri de çok sık idrara çıkmaktır. Genişleyen rahmin idrar torbasına yaptığı baskıdan dolayı oluşan bu durum bazen idrarınızı tutmak imkansız hale gelebilir. Gebelikte idrar kaçırmayı önlemek için doktorlar tarafından kaslarınızı güçlendirecek çeşitli kegel egzersizleri rutin olarak yapılabilir. Sık idrara çıkmamak için sıvı tüketimini azaltmamalı ve idrarınızı tutmamalısınız.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebelikte idrar enfeksiyonları çokça görülen hastalıklardır ve bunun nedeni vücudunuzdaki hormonel ve fiziksel değişikliklerdir. İdrarı tutmamak, hijyenik olmayan şartlarda bulunmamak idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçmek için çok önemlidir. Kötü kokulu ve koyu renkli akıntılar, idrar yaparken duyulan acı ya da yanma gibi durumlarda ise hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

Hamile Diyabeti

Gebelik öncesinde diyabet hastası olmayan kişilerde gebeliğin 24. ve 28. haftasında çıkan diyabet hastalığı türüne gebelik diyabeti denmektedir. Vücudun, fazlaca salgılanan hormonları dengeleyememesinden dolayı ortaya çıkan hamile diyabetinde şeker tüketimine dikkat edilmeli ve yiyecekler ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Bu hastalık süresince doktor sürekli kontrolünde olmak çok önemlidir.

Nefes Darlığı

Rahmin genişlemesi ve akciğerlere baskı yapmasından dolayı hamilelikte nefes darlığı hamilelerin başlıca şikayetleri arasındadır. Bu şikayetleri azaltmak için dik oturmak, yatarken yüksek yastıklar kullanmak ve yorulmamak gerekir.

Ödem

Gebelik sırasında vücudun tuttuğu su oranı arttığından gebelikte ödem oldukça fazla görülen bir durumdur. Ayaklarda ve ellerde şişlikler görülebilir. Gebelikte şişliklerini giderebilmek için bol su tüketmek, çok fazla ayakta durmamak, uzun süre hareketsiz kalmamak ve ayağınızın altına yüksek bir yastık koyarak uzanmanız önerilir.

Reflü

Mide asidinin ya da yemeklerden sonra yiyeceklerin mideden yemek borusuna doğru çıkmasına reflü denir. Bir mide hastalığı olan reflü, hamileliğin dışında da görülebilen bir rahatsızlıktır. Hamilelikte reflü oranının artış göstermesi ve pek çok hamilenin reflüden şikayet etmesinin nedenleri arasında gelişen rahmin mideye baskı yapması, hormonal değişikliklerden dolayı yiyeceklerin yemek borusuna geri dönmesini engelleyen kasların gevşemesi ve sindirimin yavaş olması neden olarak gösterilebilir.

Gebelikte reflüye çözüm için gün içinde sık ve az yemek yemeniz önerilmektedir. Midenin uzun süre boş kalması ve bu süre sonrasında aşırı yemek yemek, hazmı zorlaştırır ve reflü olasılığını arttırır. Baharatlı ve yağlı yiyecekler, domates gibi asitli gıdalar, çay, kahve ve çikolata reflüyü tetikleyen gıdaların başında gelirler.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap