Bumerang - Yazarkafe

Doğumdan sonraki ilk 40 gün

Yazı İçi Başlık Altı
 Doğumdan sonraki ilk 40 gün
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Annenin ilk 40 günü

1- Doğumdan sonraki ilk 40 günlük dönem lohusalık dönemi olarak adlandırılır ve bu süre içinde anne vücudu kendisini toparlar.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

2- Bu dönemde yaşanan hormonal ve ruhsal değişimler, östrojen hormonunun düşmesi, lohusada depresif ruh halinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Anne, alıngan, kolay ağlayan, çabuk yorulan ve isteksiz bir hale gelebilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışarak 2 ay kadar demir takviyesi ve multivitaminler kullanabilirsiniz. Ayrıca düzenli uyku ve beslenme ile vücudunuzun boşalan kaynaklarını doldurmanız için çok faydalı olacaktır.

3- Emzirme sürecinde doktor önerisi dışında sakinleştirici vb. herhangi bir ilaç almamaya özen gösterin.

4- Bünyeniz, hamilelik döneminde vücudunuzda biriken fazla suyu, doğumdan sonraki birkaç gün içerisinde atacaktır. Doktorunuza danışarak karın kaslarını güçlendirici egzersizlere başlayabilir ve düzenli olarak bu egzersizleri yapmaya devam edebilirsiniz.

5- Bebeğinizle sürekli olarak temasta olduğunuzdan doğum sonrası vücut temizliğinize özen gösterin. Emzirme sürecinde göğüs bakımınızı asla ihmal etmeyin.

6- Doğumdan sonra mutlaka doktorunuza gidip doğum sonrası muayenenizi yaptırın. Doktorunuz, doğum sonrasında rahmin normal durumda olup olmadığını saptayacak ve doğum öncesindeki sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır.

Bebeğin ilk 40 günü

1- Doğumdan sonraki ilk 72 saat boyunca kolostrum diğer adı ile ağız sütü gelir. Sarı renkli  bu süt içeriğinde bulunan antikorlarla bebeğin bağışıklığına önemli ölçüde destek olur ve bu yüzden bebeğin ilk aşısı olarak da adlandırılır.

2- Bebeğinizi hastaneden çıkmadan önce bebek hemşiresinin de desteğini alarak emzirebilirsiniz.

3- Göbek bağı anne karnında bebeğin anneden besin ve oksijen almasını sağlar ayrıca anneden bebeğe bağışıklık sistemini güçlendirici antikorların geçişi de bu kordon sayesinde olur. Göbek yoluyla bebeğin vücuduna birçok mikrop girebileceği için göbeğin temiz tutulması ve pansumanının yapılması çok önemlidir.

4- Bebeğinizi, doğumdan sonraki 2. günden sonra, doktorunuza danışarak göbek kordonuna dikkat edecek şekilde her gün yıkayabilirsiniz.

5- Bebeğiniz ilk ayının çok büyük bölümünü uyuyarak geçirecek ve yalnızca 2- 3 saatlik aralıklarla beslenmek için uyanacaktır.

6- Yeni doğan bebeğiniz çok hassas bir cilde sahip olacaktır. Bu sebeple bezini sık sık değiştirmeniz cilt sağlığı açısından çok faydalı olacaktır. Cildini temizlemek için ıslak pamuk veya bebek cildine uygun hassas alt değiştirme mendillerini kullanabilirsiniz. Bebeğinizin altının uzun süre havasız kalmamasını sağlamanız ve temizlikten sonra bebekler için özel pişik kremleri uygulamanız bebeğiniz için çok yararlı olacaktır.

7- Bebeğinizin hareket etmesi, kollarını bacaklarını oynatması, kaslarının güçlenmesi, kemiklerinin düzgün gelişmesi için çok önemlidir.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap