Bumerang - Yazarkafe

Bebeklerde Büyüme Geriliğinin En Büyük Belirtileri Nelerdir?

Yazı İçi Başlık Altı
 Bebeklerde Büyüme Geriliğinin En Büyük Belirtileri Nelerdir?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Büyüme geriliği, bebek ve çocukların ihtiyacı olan gerekli besin ve enerji ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle meydana gelir.

Büyüme geriliği, bir bebeğin boy, vücut ağırlığı ve baş çevresindeki artışın yaş, cinsiyet ve genetik etkenlere göre olması gereken değerlerin altında kalması veya beklenen yıllık büyümesini gerçekleştirememesidir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Çocuk sağlığı alanında kaydedilen tüm ilerlemelere rağmen büyüme geriliği tüm dünyada 5 yaş altı çocuk ölümlerinin en sık sebebidir.

Büyüme geriliği için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

1. Kilo alımında duraksama, yaşa göre kilonun düşüklüğü veya kilo kaybı

Bir bebeğin sağlıklı büyüdüğünün en önemli göstergelerinden biri düzenli ve yaşına uygun olarak kilo almasıdır. İlk 6 ayı için aylık 600 gram, sonrasında 1 yaşına kadar aylık 300 gram, 1-2 yaş arasında ise yıllık 1,5 kg’ın altında kilo alımı büyüme geriliğinin işaretlerindendir.

Bu nedenle düzenli olarak bebeğinizi doktora götürmelisiniz. Bebeğinize uygun persentil ölçümü ile bebeğinizin gelişimi düzenli olarak takip edilmelidir.

2. Boy uzamasında duraksama veya yaşa göre boyun kısalığı

Büyüme geriliğinin önemli işaretlerinden biri de bebeğinizin yıllık boy uzamasının yaşına göre beklenen değerlerin altında kalması (Doğumdan itibaren 1 yaşına kadar 23-26 cm, 1-2 yaş arasında 8-10 cm) veya boyunun yaşına ve cinsiyete göre az olmasıdır.

Doktorunuz ile bebeğinizin gelişimini ve persentil eğrisini düzenli takip etmelisiniz.

3. Boya göre kilo alamama

Büyüme, gelişme geriliğini tanımada önemli kriterlerden biri boya göre ağırlığın standart sapmanın altında olmasıdır.

Daha anlaşılır bir ifade ile bebeğinizin boyu düzenli olarak uzuyor ama aynı oranda kilo alamıyorsa, boy ve kilo persentil değerleri arasında büyük fark varsa, bu büyüme geriliğinin bir işareti olabilir.

4. Bilişsel becerilerinin yaşıtlarından geri olması

Bebeğinizin yemek yeme, başka insanlarla olumlu iletişim kurma, konuşma gibi yeteneklerinde yaşıtlarından geri olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

5. Sık hastalanma

Eğer sık enfeksiyon geçiren, hastalanan, daha önce kansızlık tanısı konmuş bir bebeğiniz varsa, bu bulgular da büyüme geriliğine işaret olabilir. Bebeğinizin bağışıklık sistemini nasıl geliştirebileceğiniz konusunda doktorunuza danışmalısınız.

6. Kilo kaybı, iştahsızlık

Eğer bebeğiniz son 3 ayda ağırlığının %10 ve fazlasını kaybetmişse, yiyeceklere olan ilgisini giderek kaybediyorsa büyüme geriliği olabilir.

Anne babalara, bebeklerinde büyüme geriliği olup olmadığını fark etmekte büyük görev düşüyor. Bebeklerde büyüme geriliğinin önüne geçmek için büyümesini yakından takip etmek, düzenli aralıklarla boy ve kilo takibi yapmak ve düzenli doktor kontrolüne götürmek oldukça önemli.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap