Bumerang - Yazarkafe

Bebeklerde Ateşlenme Neden olur?

Yazı İçi Başlık Altı
 Bebeklerde Ateşlenme Neden olur?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Ateş Nedir?

Ateş beden ısısının banalden fazla olmasıdır. Beden ısısı, ısının alındığı yere göre değişir. Ayrıca egzersiz, kalın kıyafet, sıcak hava, sıcak banyo gibi nedenlerle sıhhatli çocuğun beden ısısı yüksek çıkabilir.

Bir çocukta makattan ölçülen ısının 38-38,5 derecenin; koltuk altından ölçülen ısının 37-37,5 derecenin; kulaktan ölçülen ısının 37,8-38 derecenin üzerinde olması ateşi düşündürmektedir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ateş Nasıl Ölçülmelidir?

Beden ısısı genelde koltuk altından ölçülür, ölçülürken bu bölgenin ıslak olmamasına, kuru olmasına dikkat etmek gerekir, yanlış netice çıkabilir.

Makattan ölçüm çok hassas olmakla beraber bebeklerde ateş ölçer kırılıp yaralanma, bağırsak delinmeleri gibi tehlikeler taşıdığı için; büyük çocuklarda da rahatsızlık hissi verdiği için pek seçim edilmez.

Beden ısısına en yakın ısının ölçümü için uygun yerlerden birisi de kulak yoludur. Buradan yapılan ölçümlerde uygun aletle Birkaç saniye gibi kısa bir vakitte beden ısısını ölçmek muhtemeldir.

Ölçüm yaparken termometreyi kulağa bütün yerleştirilmesine ve kulakta irin olmamasına dikkat etmek gerekir.

Ateş düşmedi diye düşünüp peş peşe 1-2 saat arayla ilaç verilmemesi gerekir. Karaciğer yetmezliğine yol açabilirsiniz. Genel olarak iki ateş düşürücü ilaç dozu arası 4 saatten kısa olmamalıdır.

Bu arada ateş çok yüksek ise ılık suyla 29-32 derece duş veya ıslak bezlerle kompres yapabilirsiniz.

Hangi Vaziyetler Acil Kabul Edilmelidir?

Ateşi 40 derecenin üzerine çıkarsa Ağlama, inleme ve değildiğinde sıkıntılılık varsa Ateşin yanında uyku meyilli varsa Cildinde mor döküntüler oluşuyorsa Güç soluk alıyorsa Yutkunma eforluğu sürüklüyorsa Daha evvel havale geçirmiş ise Boyun kısmında sertleşme varsa Aralıksız kusuyorsa ya da sık ishali varsa

Ateşli Havale Nedir?

Havale nöbetleri genellikle 6 ay ile 5 yaş arasında görülmektedir.

Çoğu zaman bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocukta, ateşin süratle yükseldiği ilk saatlerde görülmektedir.

Hakimiyet altına alınmayan uzun süreli yüksek ateşlerde ve havale bulgularının görünmeye başlandığı anda ateş düşürülmeli ve en yakın sıhhat kuruluşuna müracaat etilmelidir.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap