Bumerang - Yazarkafe

Bebeklerde alerji ve alerjilere karşı önlemler

Yazı İçi Başlık Altı
 Bebeklerde alerji ve alerjilere karşı önlemler
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Nedenler

Bebeklerin alerjiye sahip olmasının nedenleri net olarak bilinmemekle birlikte genetik faktör bunda önemli bir rol oynamaktadır. Anne ve babadan birinin alerjiye sahip olması, bebeğin alerjik olma ihtimalini %70’e kadar çıkartmaktadır. Ancak genetik kaynaklı alerji, ebeveynlerde görülen alerji türünün aynısının bebekte de ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Örneğin anne ya da babanın soğuk havaya karşı alerjisi varken bebekte polen alerjisi görülebilir. Bu nedenle alerjik bünyeye sahip ebeveynler, bebeklerinde herhangi bir alerjik reaksiyon gözlemlenmeden önce önlem almaları çok önemlidir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Belirtiler

Bebeklerde en sık görülenler alerji türleri, besin alerjileri ve üst solunum yolu rahatsızlıklarını tetikleyen alerjilerdir. Bebeğinizde hırıltılı nefes alma, sık sık üst solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma, gözlerinde sulanma, burnunda akıntı ya da cildinde kızarıklıklar gözlemlediğiniz takdirde bunun alerji kaynaklı olup olmadığını anlamak için takibini yapmanız gerekir. Gözlemlerinizi aktarıp teşhis ve tedavi için de hemen doktorunuza danışmanız gerekir. Bebeğinizde herhangi bir alerjik reaksiyon fark etmeseniz dahi anne babadan birisinde alerji bulunması durumunda doktorunuza bu bilgiyi aktarmalı ve tavsiyeler almalısınız.

Eğer alerjik bir ebeveyn iseniz:

  • Bebeğinizi 6. ayına kadar sadece anne sütü, 6. ayından 2 yaşına kadar ise anne sütünün yanında doktorunuzun tavsiyelerine uygun ek gıdalar ile besleyin.
  • Evin tozlu ve kirli olmamasına, bebeğinizin odasında küf ve rutubet olmamasına dikkat edin.
  • Bebeğinizin odasında peluş gibi malzemeden üretilmiş toz tutan oyuncaklar bulundurmayın.
  • Bebeğinizin odasına kalın perdeler asmamaya dikkat edin.
  • Bebek odasını yoğun kimyasal maddeler içeren temizlik ürünleri yerine doğal temizlik ürünleri ile temizleyin.
  • Bebeğinizin cildi için organik bebek bakım ürünleri kullanmaya dikkat edin.
  • Alerji riskini azaltmak için en etkili yöntemlerden biri de bebeğinizi, bağışıklığını güçlendirici besinler ile beslemek. Anne sütü içerisinde bulunan prebiyotik bileşenler, bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bebeğinizin bağışıklığının en güçlü dostu anne sütü olmakla birlikte anne babadan birisinde alerji bulunması durumunda bebeğinize hem prebiyotik hem de etkinliği kanıtlanmış probiyotik kaynaklı besinler ile beslemeniz çok önemlidir. Bebeğinize uygun prebiyotik ve etkinliği kanıtlanmış probiyotik kaynaklı besinle için eczacınıza veya doktorunuza danışabilirsiniz.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap