Bumerang - Yazarkafe

Bebek banyosu en ince ayrıntılarıyla nasıl olmalı?

Yazı İçi Başlık Altı
 Bebek banyosu en ince ayrıntılarıyla nasıl olmalı?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Bebek banyosu

Bebeğinize düzenli olarak banyo yaptırmak hem bebeğinizin bağışıklığı hem cilt sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca bebek banyosu, bebeğinizle geçireceğiniz keyifli ve bağınızı pekiştirecek bir zamandır. Dokunuşlarınız ona güven verir ve ılık suda oynamak bebekleri genelde mutlu eder. Suya damlatacağınız az miktarda banyo yağı ise bebeğinizin cildini nemli tutar.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Banyonun keyfini çıkarmak için hem bebeğiniz rahat olmalı hem de siz rahat olmalısınız. Şimdi baştan sona hem sizin için hem bebeğiniz için keyifli bir banyonun nasıl olması gerektiğine bakalım.

Banyodan Hemen Önce

Suyun sıcaklığı, bebeğinizin vücut sıcaklığına uygun olmalıdır. Bu sıcaklık bebekler için 36-37 dereceden daha sıcak ya da daha soğuk olmamalı. Oda sıcaklığını ise 22-24 derecede tutmalısınız. Ayrıca küvetindeki su seviyesi de oldukça önemlidir. Bebek bir anlık dalgınlıkla küvette kayabilir. Bu yüzden bebek küveti derin olmamalıdır. Uzmanlara göre küvetteki su en fazla 13 cm kadar olmalı. Bu derinliğe uyulsa bile yine de annenin banyo boyunca bebeğini yalnız bırakmaması ve sürekli dikkat etmesi gerekir.

Banyo Sırasında

  • Baş bölgesinde ısı kaybı çok çabuk yaşanır. Bu nedenle önce bebeğin vücudunu ıslatmalı, onu suyun sıcaklığına alıştırmalı ve ondan sonra başını yıkamalısınız.
  • Sırtüstü yatan bebeğinizin başını ensesinden destekleyin. Nazikçe başını kaldırın ve biraz ılık su ile ıslatın.
  • Bebeğinizin doğumundan sonraki birkaç gün, saçını herhangi bir şampuan kullanmadan sadece suyla yıkayın. Daha sonra gözlerini yakmayacak uygun bir şampuan kullanın. Başını hafifçe masaj yaparak yıkayın. Köpürmüş saçı, ılık suyla yüzüne gelmeyecek şekilde arkaya doğru durulayın.
  • Bebeğiniz eğer oturamıyorsa yüzü aşağıya bakacak şekilde göğüs ve karnından kavrayarak tutun. Sırtını ve poposunu yıkamak için sol kolunuzla bebeğinizin karnını destekleyin ve elinizle baldırını tutun. Eğer sırtüstü yıkıyorsanız da başını mutlaka kolunuzla destekleyin.
  • Bebeğinizi tutmanız gerektiğinden; el bezleri, sabun ve havluların kolayca erişebileceğiniz yerde olmasına ya da yanınızda size yardımcı olacak birisinin olmasına dikkat edin.

Banyodan Hemen Sonra

Banyo bittikten hemen sonra bir elinizle bebeğinizin sırtını ve kolunu destekleyin. Diğer elinizle de poposundan tutarak kendinize doğru çevirin. Daha sonra bebeğinizi, önceden hazırlamış olduğunuz havluya sarabilirsiniz. Onu kurularken hassas ve nazik olun. Bacak çevresindeki deri kıvrımları, bez bağlanan bölge ve koltuk altlarının kurumuş olmasına her zaman dikkat edin. Kurulama bittikten sonra bebeğinizin vücudunu bebek yağı ile nemlendirebilirsiniz.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap